2025.07.02., szerda - OttóZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukba

2025. július 01. kedd, 16:51
ZalaMédia
Harmincöt évvel ezelőtt, 1990 júniusában térhettek vissza a ferences szerzetesek a zalaegerszegi kolostorba, hogy folytassák küldetésüket a városban. A rendszerváltozás időszaka volt ez, mely a vallási közösségek számára is jelentős változásokat hozott.

1950-ben a hadkiegészítő parancsnokság költözött a kolostor falai közé, majd a rendszerváltás után újból a szerzetesek

A szerzetesek 1990. június 23-án tartották meg ünnepélyes bevonulási szertartásukat Zalaegerszegen. A részletekről a ferencesekzeg.hu internetes oldal számolt be a közelmúltban a korabeli újságcikk tudósítása alapján. Az akkori ünnepi eseményen felsorakozott az egyházközség képviselőtestülete, az egyházmegye papsága, és ott voltak a ferences szerzetesek, továbbá a szombathelyi püspök.

Kotsis tervei (Forrás: Építészfórum)

A meghívott vendégek között pedig dr. Habsburg Ottó és fia, György is. Az ünnepi misén dr. Konkoly István megyéspüspök szentbeszédében felidézte a rendalapító Assisi Szent Ferenc életét és rendkívüli tetteit. De a zalaegerszegi rendház alapításának története is szóba került.

A Rákóczi út és a Gasparich Márk utca sarkán álló Jézus Szíve Plébániatemplomot és ferences rendházat Pehm (Mindszenty) József kezdeményezésére (az egykori huszárlaktanyához tartozó lovarda helyén) építettek fel 1925-26-ban, Kotsis Iván tervei alapján. Az épületegyüttes neobarokk stílusban készült el. A templomot építésekor IV. Károly király emlékének ajánlották. A szerzetesek 1926-ban költöztek be a falak közé, a templomot viszont csak 1927. szeptemberében avatták fel. Érdekessége, hogy a díszes szószék Zita királyné adományából létesült. Ezért is volt jelen az 1990-es visszatérési ünnepségen IV. Károly és Zita királyné fia, Habsburg Ottó.

A ferences templom 1942-ben vált plébániatemplommá. A kommunista hatalomátvétel után, 1950 nyarán azonban a szerzetesrendektől megvonták a működési engedélyt, s bár a templom megmaradt, a ferences kolostorba a megyei hadkiegészítő parancsnokság költözött. Ide térhettek aztán vissza 1990-ben ismét a szerzetesek.

A templom 21. században (Forrás: Építészfórum)

Az Építészfórum szakportál 2021-ben a 20. század építészeti sokszínűségét bemutató cikksorozatának részeként részletesen is írt a zalaegerszegi neobarokk Jézus Szíve-templomról. Kiemelve a tervező, Kotsis Iván munkásságát és a két világháború között sok helyen preferált - a konzervatív kormányzat és a szintén konzervatív katolikus egyház által előszeretettel alkalmazott -, hagyománytisztelő neobarokk irányzat stílusjegyeit.

Kotsis Iván maga így írt önéletrajzában a zalaegerszegi épületről: „Mint történelmi stílustanulmányba sok szeretetet fektettem, egyébként utolsó történelmi stílusú épületeim közé tartozott."
 

MEGOSZTÁS