2025.07.02., szerda - OttóZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Nyári szünet a Gazd’asszonyoknál

2025. június 26. csütörtök, 19:08
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Címkék: Andráshida, Civil
Az idén májusban ünnepelték megalakulásuk 15. évfordulóját. Még júniusban egy kirándulás hátra van, aztán jön a nyári szünet és ősztől folytatják a hagyományok éltetését, főként a gasztronómia terén. Az andráshidai Gazd’asszony Klubba látogattunk.

  Jelmondatuk: Együtt lenni, vidáman élni! 
     

Molnár Klára klubvezető mesélt a csoportról.

- Annak idején Harmatos Lászlóné szervezte a csapatot. Én a férjemmel az idén szintén 15 éves Borbarát Kör tagja voltam csak eleinte. De a rendezvényeink gyakran összeértek. Idővel nálunk a családi borászat háttérbe szorult, de továbbra is a csoport tagjai maradtunk. Egyik közös kirándulás alkalmával kérték, hogy legyek a Gazd’asszony klub vezetője. Egy évre, ideiglenesen igent mondtam, ez volt 8 éve – mondja Klári, aki tősgyökeres andráshidaiként, képviselőként sokak jó ismerőse a településen. – A régi óvoda épülete lett az a közösségi hely, ahol havonta találkozunk. A borbarátok és a Gazd’asszonyok klubként működnek, őket segíti a 6 éve létrejött AHIDA Közösségeiért Egyesület. 

- Mi a fő tevékenységetek? 

- Nálunk szeptemberben kezdődik az év. A szüreti dekoráció készítésében segítünk, részesei vagyunk a városrész szüreti felvonulásának. Aztán sorban jönnek az ünnepekhez köthető dekorációk készítése, Betlehem-építés, városrész szépítés. Adventkor az egyik vasárnap vállaljuk a forraltborozás lebonyolítását, gyertyagyújtással, ünnepi ráhangolódással. Aztán minden hónapnak megvan már a szokása. Januárban disznótorost tartunk, februárban fánk sütést, majd mézeskalácsozás jön. Tavaly kezdtük a rétes készítést. Ősszel lekvárokat főzünk, káposztát savanyítunk. Ezek a rendezvények nyíltak, bárki jöhet, megtanulhatja, ami érdekli. A káposzta savanyításra egy-egy iskolai osztályt is meg szoktunk hívni, hogy lássák a gyerekek a műveletet, kóstolják az eredményt. Szeretjük az élet jó dolgaira helyezni a hangsúlyt. Együtt lenni, finomat enni, nevetni nagyokat. Ennek legyen respektje. A nőknek, mivel otthon egész nap „gazdasszonyok”, a kikapcsolódás, a kirándulás nem a gasztronómia körül forog. Inkább a történelem és a kultúra pihentet. Az idén Székesfehérvár és környékét látogatjuk meg, a településrészi önkormányzat anyagi támogatásával. Mivel idegenvezető végzettségem is van, tudom kamatoztatni ezt a kirándulások alkalmával. De járunk közösen színházba is, az idén három előadást néztünk meg. Illetve évente egyszer a Göcseji Múzeum valamelyik kiállítására is elmegyünk. Szeretném, ha büszkék lennénk a múltunkra, jelenünkre.

- Kertészkedés nem része a klub tevékenységének? 

- Az nem, viszont a közösségi ház környékének rendbentartását, virágosítását megoldjuk, utána, megvendégeljük magunkat. Főzünk valami finomat és közösen elfogyasztjuk. Ha, kell munkában helytállni, de bulizni is tudunk együtt. Minket ez fiatalon tart.

- Tervek? 

- Életben tartani manapság 15 évig egy klubot, közösséget nem kis kihívás. A tagok egy része cserélődött, jelenleg 25-en vagyunk, 60 évestől a 80 évesig, különböző érdeklődéssel. Sajnos a fiatalabbakat nehezebb megnyerni, de egy-egy kirándulásra velünk tartanak. Az unokák viszont, sokszor vendégeink a programokon. A 15 éves jubileumot is együtt ünnepeltük. Az idén ez volt a legnagyobb rendezvényünk, 120-an voltunk a vendégeinkkel együtt. Most jön a nyári szünet, és ősztől tervezzük a továbbiakat. A legfontosabb együtt lenni, vidámnak és egészségesnek maradni. 
 

MEGOSZTÁS