Archivum
Megerősítik a gyógytó szádfalát
A Hévízi Gyógytó egy különleges forrástó, amely a világ legnagyobb természetes, gyógyító erejű, tőzegmedrű melegvízű tava. A tó partja rossz állapotban van, beavatkozás nélkül egy-két esztendőn belül várható a nemzetközileg is jelentős védett természeti értékek maradandó károsodása. A Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Nonprofit Kft. által tervezett fejlesztés keretében ezért megtörténik a Hévízi-tó körül található szádfal, illetve az északi lefolyó szádfalának rekonstrukciója.
Előkészítés alatt a rekonstrukció
A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) -3.1.2 kétfordulós támogatási konstrukció első fordulójában a Hévízgyógyfürdő Nonprofit. Kft. 85 százalékos támogatási intenzitás mellett 9,775 millió forint támogatást nyert a tervezett szádfalrekonstrukció előkészítésére.

A támogatás segítségével elkészültek az engedélyezési és kiviteli tervek, valamint a második fordulóhoz szükséges szaktanulmányok. A második forduló keretében történik majd a tényleges kivitelezésre benyújtott pályázati dokumentáció bírálata.
A tervezett fejlesztéssel, mely elsősorban a fennálló veszélyhelyzet elhárítására irányul, megelőzhető az értékek visszafordíthatatlan károsodása a jelenlegi partviszonyok mellett.
A fejlesztés hosszú távú célja a Hévízi-tó, mint különleges tőzegmedrű termáltó 4,44 hektárnyi területe, illetve a 128 ezer köbméternyi víztere és a vele szerves kapcsolatban álló környező lápterület – mint élőhely – rekonstrukciója, a tó és a láp szerves kapcsolatának erősítése, a terület ökológiai állapotának javítása.
Kiemelt célkitűzés még az érintett élőhelyeken „létben lévő“ 17 magasabb rendű védett faj és a tízféle, csak a Hévízi-tóból vagy Földünk kevés pontjáról azonosított mikroszkopikus faj, illetve élőhelyeik hosszú távú fennmaradásának, illetőleg az élőhely kutatásának biztosítása. Mindemellett biztosítottá válik a tó megfelelő tőzegiszap-utánpótlása, javul annak hőháztartása és csökken az algásodás, ami rendkívül fontos, mivel bizonyos algák toxintermelők.

Különös jelentőséggel bír az is, hogy a parti védőmű megakadályozza, hogy nagy esőzések alkalmával a fürdő területéről a csapadékvíz és vele sodródó szennyezőanyagok a gyógytóba kerüljenek. A parti sáv biztonságosan körüljárható lesz, megszűnik a balesetveszély, kulturált, egységes arculat jön létre, ami közvetve a gyógyturisták számának növeléséhez is hozzájárul.
A nyilvánosság folyamatos biztosítása mellett, a környezettudatos szemlélet részeként, a fejlesztés eredményeként javul majd a gyógytó megjelenése, látványa; megközelíthetővé válnak a védett területek, a növény- és állatfajok, de kialakítanak itt egy ökológiai bemutatóhelyet is.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettMegkezdték a kanizsai NB I-es lányok is. A Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekAtlétikai hírek a szezon végén Negyvenig jutottak Ezúttal is biztosanSúlyemelő érmek az ob-kről