Archivum
Munkácsy Keszthelyen
Nagy érdeklődés mellett nyílt meg a Munkácsy Keszthelyen... ahogy még sosem láttuk címet viselő kiállítás a Festetics Kastély Hintómúzeumában. A kastélymúzeum és a Munkácsy Alapítvány közös tárlatán a Magyar Nemzeti Galériából és Pákh Imre magángyűjteményéből érkezett festmények láthatók, a leghíresebbektől a kevésbé ismert alkotásokig. A kiállítás megnyitóján a megye és a város képviselői mellett több művész, közéleti-, és médiaszemélyiség, valamint sportoló és üzletember is részt vett.
...ahogy még sosem láttuk
A rendezvény kapcsán tartott sajtótájékoztatón L. Simon László, az országgyűlés kulturális bizottságának, egyben a Munkácsy Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, hogy a Pákh Imre műgyűjtő által életre hívott civil szervezet legfőbb célja a Munkácsy örökség megőrzése, és a művész munkásságának megismertetése a határokon innen és túl. Szólt arról is, hogy az alapítvány a közelmúltban kiadatta Harsányi Zsolt Munkácsy-regényét, és egy monográfia megjelentetése mellett Budapesten egészalakos szobrot is állítanának a festőművésznek. E mellett készülőben van egy Munkácsyról szóló, nemzetközi kooprodukciós film is.
A kiállításról szólva hangsúlyozta: reméli, hogy az a ritka kísérlet, ami ezzel a kiállítással megvalósult, hogy egy állami és magángyűjteményből közösen hozzanak létre kiállítást többek számára példát jelent és egyre több követőre talál majd. A mecénásokról szólva megemlítette, hogy, bár a gazdasági válság miatt talán e területen is némi megtorpanás tapasztalható, bízik abban, hogy a társasági adó kedvező változásával újra lendületet vesz a művészetek támogatása. Jelenleg ugyanis sajnos ez nem jellemző, úgy, mint régebben, amikor ez szinte polgári erénynek számított.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a kiállítás megnyitóján arról beszélt, hogy Munkácsy életével és munkásságával is szimbólummá vált. Egy olyan korban élt és dolgozott, amire jó visszagondolni. A magyar alkotók közül talán ő az első, aki, igazán európai hírűvé tudott válni. E mellett fontos az is, hogy képei, legyenek azok történelmi tárgyúak, vagy zsánerképek, az önismeretet szolgálják.
Czoma László, a kastélymúzeum igazgatója büszkén említette meg, hogy ennyi Munkácsy-kép talán még soha nem volt így, egy időben, egy helyen. Kitért arra is, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a képek biztonságára. Amellett, hogy fegyveres őrök vigyázzák a festményeket, még a levegő páratartalmára is ügyelnek annak érdekében, hogy az alkotásokat még sokáig eredeti állapotukban csodálhassák meg a látogatók. A mintegy hetven Munkácsy kép nagyobbik felét a Nemzeti Galériától kapta kölcsön a kastély a másik felét pedig Pákh Imre műgyűjtő bocsátotta a múzeum rendelkezésére októberig, a kiállítás bezárásáig.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Múzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji Múzeumban top 10