Archivum
Thierry Jonquet: Tarantula
Az 1984-ben született francia bűnügyi kisregény 2009-ben elhunyt írója saját hazájában főként politikai témájú krimijeiről ismert, de világhírnévre a Tarantulával tett szert.
A regény megjelenésével egy időben került a magyar mozikba Almodóvar A bőr amelyben élek című filmje, mely Jonquet művén alapul – azt azonban a spanyol rendező totálisan a maga képére formálta, bizarr paródiát csinált belőle. Ha jót akarunk, ne a regény után nézzük meg, mert keserves csalódás vár ránk.
A Tarantula ugyanis nem meghökkentő fordulatok halmozása és elrajzolt figurák panoptikuma (mint Almodóvarnál), hanem egy rendkívül ügyesen felépített, két elképesztő csattanóra épülő zárt történet, középpontjában egy plasztikai sebésszel. A férfi különös kapcsolatban él egy nővel: luxuskörülmények közt tartja fogva, mentálisan kínozza és szexuálisan kizsákmányolja. Közben egy másik figura visszaemlékezéseit is megismerjük, az ő személyazonosságára azonban csak fokozatosan derül fény. Van egy harmadik cselekményszál is, ez egy Alex nevű piti bűnözőhöz kapcsolódik, aki egy bankrablás után bujkál. Hogy mindez hogyan függ össze egymással, az egy mesteri végjátékban bontakozik ki.
Cartaphilus Könyvkiadó, 2000 Ft
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Múzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji Múzeumban top 10