Vezető hírek
Megújulhat a régi városháza épülete
Oktatási funkciót kaphat
A közlemény feleleveníti az épület történetét is: a 18. században Zalaegerszeg város vezetői még magánházban béreltek hivatali helyiséget. Az első, már emeletes zalaegerszegi városházát a Fő téren (vagyis a mai Kazinczy téren) építették fel 1787-ben, a Mária Magdolna Plébániatemplommal szemben.
A földszint magán-, az emeleti helyiségek állami tulajdonban vannak. Lapértesülések szerint a Mathias Corvinus Collegiumhoz kerültek
1862-ben Jangl András tervei szerint bővítették, és pártázatos oromfallal tették tekintélyesebbé. A dualizmus-kori közigazgatás fejlődésével a Botfy Lajos polgármester (1895-1900) vezette képviselőtestület 1898. január 22-i ülésen elhatározta, hogy a városháza szűkössé vált épületét „a modern igényeknek megfelelően újból felépítteti, illetőleg átalakíttatja.” Morandini Románt és Morandini Tamást bízták meg a tervek elkészítésével, s az ő kivitelezésükben épült fel a ma is álló, barokkos elemeket felhasználó eklektikus, kétemeletes épület. A földszinten jutott hely a városi levéltárnak. Az első emeleten volt a polgármester és a főjegyző irodája, az iktató és kiadói hivatal, a katonai ügyosztály, az adóhivatal és a pénztár, valamint az adó osztály helyisége, a közgyűlési teremben az összes képviselő kényelmesen elfért. A második emeleten az anyakönyvi hivatal, a tanácsterem, az árvaszéki előadó, a kataszteri nyilvántartó hivatala és a tárgyalási helyisége kapott helyet.
A belső helyiségek rossz állapotban vannak (Forrás: Polgármesteri Hivatal)
Az épület 1950-ben az akkor alakuló múzeum székháza lett, a múzeum évek alatt foglalta el a felső két szintet. 1970 után, amikor a múzeumot a volt takarékpénztári, illetve akkor városháza épületébe költöztették, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, majd a Megyei Népi Ellenőrzési Bizottság székháza volt, 1990 után különböző pártok használták helyiségeit.
A földszintén lévő üzleteket kezdetben a város jeles iparosai bérelték, majd a kisebb üzleteket a 20. század közepén egy nagy illatszerbolttá nyitották össze. Az 1960-as évektől fokozatosan átformálták, földszintjének eredeti nyílásait is megváltoztatták.
Az emeleti helyiségek jelenleg nagyon rossz állapotban vannak (beázás, penészedés, málló vakoltat szinte mindenhol) és jórészt kihasználatlanok.
A város egyik impozáns épületét többször átépítették és sokféle funkciót betöltött már a történelem folyamán (Forrás: Facebook/Balaicz Zoltán)
Ami a jövőben felújítást illeti: az országos lapokban néhány hete megjelent hírek szerint, az egykori városháza emeleti helyiségei a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tulajdonába kerültek. A szervezet több hazai és határon túli városban bővítené képzéseit, így Zalaegerszegen is. Az épület felső szintjei tehát a felújítást követően vélhetően oktatási célokat szolgálnak majd.
Az oktatási hálózat a hagyományos iskolarendszeren túlmutató, több tudományágban is magas szintű képzést nyújtó műhely. Mint az a honlapjukon olvasható, nemcsak szakirányú képzéseket indítanak több korosztály számára, hanem bentlakásos kollégiumokat is létrehoztak már.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk! Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettMegkezdték a kanizsai NB I-es lányok is. A Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekAtlétikai hírek a szezon végén Negyvenig jutottak Súlyemelő érmek az ob-kről Ezúttal is biztosan