Archivum
1990: visszatértek a ferencesek
A rendszerváltozást követően, negyvenéves száműzetés után térhettek vissza a ferences szerzetesek zalaegerszegi rendházukba. 1990-ben az Egerszeg újság rövid tudósításban számolt be a június 23-i ünnepélyes bevonulásról.
Ünnepélyes bevonulás a kolostorba
Húsz esztendővel ezelőtt, a ferences templom és kolostor jeles eseményén - Jézus Szíve ünnepén - részt vett dr. Habsburg Ottó, és fia György is, hiszen a templom Habsburg Ottó apjának, Boldog IV. Károlynak az emlékére épült. A díszes szószéket pedig Zita királyné adományozta. A szentmise után a visszatérő szerzetesek nevében dr. Kovács Lajos Bánk atya mondott köszönetet azért, hogy újra megkezdhetik szolgálataikat Zalaegerszegen.
A kolostor és a templom 1925-ben épült Phem (Mindszenty) József apát-plébános kezdeményezésére, Kotsis Iván tervei alapján. A szerzetesi élet 1926 őszén indult meg. A Jézus Szíve tiszteletére szentelt épületet 1942-ben nyilvánították plébániatemplommá. 1950-ben viszont a szerzetesrendek feloszlatását követően a rendházat elvették a ferencesektől. A kommunizmus évei alatt a hadkiegészítő parancsnokság települt a kolostor falai közé. A templomban viszont nem szűnt meg a lelkipásztori szolgálat: 1989-ig az egyházmegyés papság látta el a feladatot. Ekkor dr. Konkoly István szombathelyi megyés püspök a lelkiszolgálat végzésének jogosítványát visszaadta a Szűz Máriáról nevezett Ferences Tartománynak. 1990-ben pedig megérkeztek az első szerzetesek a kolostorba: Dr. Kovács Bánk - aki a Mária Magdolna plébánián kapott szállást -, Zsiga Kerubin és Fekete Teobald. Kerubin hamarosan visszatért Esztergomba, és helyére Dr. Huszár Jeromos érkezett.
A húsz évvel ezelőtti ünnepélyes pillanatokról a napokban megemlékezett a Magyar Televízió „Ma reggel” című műsorának Mementó rovata is. Bethlen János vendége Szabó József ferences szerzetes, a rendtartomány tartományfőnökségének intézményi titkára volt. Érdekességképpen elmondta, hogy ő először 1983-ban járt a zalaegerszegi kolostor épületében - ami akkor a néphadsereg hadkiegészítő parancsnoksága volt - hogy jelentkezzen a kötelező sorkatonai szolgálatra. A szerzetes beszélt az elmúlt két évtized eseményeiről, a kolostori életről, és szerzetesi feladatokról, fogadalmakról is.
A zalaegerszegi ferences templomot a 90-es évek végétől kívül is, belül is fokozatosan felújították. 2001-ben új keresztelőkút került a templomba Németh János keramikusművész adományaként, 2005 májusában pedig elkészült az oltár.
A 21. század igényeit kielégítve a Jézus Szíve plébániának és kolostornak ma már színvonalas internetes portálja (www.ferencesekzeg.hu) is van, ahol a közösség életéről és programjairól, valamint a rendház történetéről olvashatnak az érdeklődők.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettMegkezdték a kanizsai NB I-es lányok is. A Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekAtlétikai hírek a szezon végén Negyvenig jutottak Ezúttal is biztosanSúlyemelő érmek az ob-kről