Archivum
Fontos a kiskerti talaj- és fajtaismeret
1969 óta működik Keszthelyen a Kertbarátok Klubja a kilencvenesztendős Bodai Béla nyugalmazott mezőgazdasági mérnök vezetésével. A TESZ-székházban kéthetente csütörtökönként találkoznak a mintegy negyvenfős tagsággal büszkélkedő egyesület tagjai. Az alapító, örökös elnököt a tavaszi vetőmagültetésekről faggattuk, és a kiskerttulajdonosok által elkövetett gyakori hibák számbavételére kértük.
Bodai Béla kertbarátklub-vezető szerint:
Mint a szakembertől megtudtuk, a virág- és zöldségmagok ültetésekor elkövetett legnagyobb hibának a sűrű vetés számít, mert a termőtávolság meghagyására általánosságban nemigen fordul kellő figyelem. A mag ma még kicsi, de holnap már nagy hely kell neki! A gyümölcsfákra is vonatkozik ugyanez a tétel.
A kerttörvény is rendelkezik a betartandó távolságokról. Káros, és évek múlva bosszúságot okoz, ha a fák egymáshoz túl közel kerülnek. A diófát például a kerítéstől számított nyolc méter távolságra lehet és érdemes ültetni, a ribizlinek elég a hatvan centi távolság is a kerítéstől. A Gyenesdiás környéki meszes talajra más növények valók, mint az agyagos talajra.
A Balatongyöröki út menti mandulafák Alsópáhokon nem pompáznának. Az emberek nehezen fogadják el, hogy a zalaszántói hideg talajra más növények illenek, mint a kecskeméti homokra. Ha van egy kedvenc növényük, akkor azért mindent megtennének, a siker viszont jobbára elmarad. A csicsókát nem lehet Svédországban termelni. Hiába van meg a baráti jó szándék.
A talaj káliumpótlását inkább ősszel érdemes végezni és általánosságban is igaz, hogy a műtrágyák nem tavaszi kiszórásra valók. Jóval az ültetés előtt kell „etetni“ a talajt. A túl sok nitrogéntartalmú műtrágyától viszont a növény sejtjei meglazulnak, de az ilyen műtrágya hasznos a répa, retek esetében. A nagy múltú, csomagküldő kertészeti árudák felkeresése okos ötletnek tűnik, mert a növénygondozáshoz útmutató is érkezik a garanciavállalás mellett.
A gazdák mostanság panasszal vannak arról, hogy a saját magvetésből származó dughagymájuk felmagzik. Erre a megoldás lehet: ha a kályha tetején hőhatásnak tesszük ki a hagymát. A zöldségmagtasakokon szerepel minden ültetéssel kapcsolatos információ, de a fajta- és talajismeret is fontos tényező.
A jól elvégzett őszi talajművelés, a kellő mélységben történő fölásás, a tavaszi elsímítózás az alapja a nyáron begyűjtött értékes zöldségek sikerének. Ha hideg talajba vetjük a magokat, a növények hamar elhervadnak. Az idei év nagy slágere az évelő banán lesz, az elmúlt években a feketeribizli és a málna kereszteződéséből kialakított josta volt a toplistán; de a füge egyes, a kert déli oldalára ültetett változatai is sikert arattak.
A jobbára csak katalógusokból beszerezhető, bőtermő, fénylőpiros cseresznyének is nagy keletje volt a helyi kertbarátok körében, akik egymással nem csupán tapasztalataikat, hanem növényeiket is időről-időre kicserélik.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Lemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz?Sokat látott a világból a National Geographic Magyarország szerzője100 ezer hektáron indul el a Bioszféra-rezervátum fejlesztése Zalában, a Mura árterénMozaikok Bagod évezredes történetéből, gazdag római kori leletekkelÁldozópappá szentelték Demeter IstvántNuno Campos irányítja a ZTE FC-t a következő szezonbanNyári szünet a Gazd’asszonyoknál top 10