Archivum
Ösztöndíj ősztől
Önkormányzati szakképzési ösztöndíj létesítéséről döntött legutóbbi ülésén a zalaegerszegi közgyűlés. A zalai megyeszékhely a közoktatási intézményrendszerén belül nagy hangsúlyt fektet a szakképző intézmények fenntartására és működtetésére. Felismerte, hogy nem csak a megye, de a régió területén is rendkívül fontos, hogy megfelelő szakmai tudással és a munkaerőpiacon való versenyhelyzetben helytállni tudó fiatalok kerüljenek ki az intézményekből. A piaci igényeknek való megfelelést várják el a gazdasági élet szereplői is.
Ugyanakkor nehezíti az iskolarendszerű szakképzés hatékonyságát, hogy a szakképző intézményrendszer lassú reagálóképességgel rendelkezik: s a beiskolázást követően 4–5, de adott esetben akár 6–7 év elteltével bocsátja ki a szakképesítést szerzett leendő munkavállalókat. Egyre nyilvánvalóbb, hogy országos problémáról van szó, a jelenleg működő rendszer tarthatatlan, pazarló mivolta inkább gátolja, mint segíti a magyar gazdaság fejlődését. A szakképzés rendszerének megváltoztatása rendkívül nehézkes.
Zalaegerszeg önkormányzata az országos szintű problémákat csak jelezni tudja, nincs más lehetősége, de az adott rendszer keretein belül mindent megpróbál a hatékonyabb működtetésért. Ilyen konkrét lépés, hogy a képviselő-testület szakképzési ösztöndíjrendeletet alkotott, mellyel erősíteni szeretné a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő szakképzést. Kik is részesülhetnek ösztöndíj-támogatásban? A rendelet szerint zalaegerszegi lakóhellyel rendelkező, tanulmányaikat nappali tagozaton végző diákok.
Vagyis, az a 9. és 10. évfolyamos szakiskolai tanuló, aki a meghatározott helyi hiányszakmák alapján támogatott szakmacsoportokba induló osztályba iratkozott be, és ott tanulmányokat folytat. Továbbá a szakképző évfolyamon tanulmányait folytató szakiskolai tanuló, valamint az az érettségizett, aki tanulmányait az érettségit követő szakképző évfolyamon meghatározott helyi hiányszakmában szakközépiskolában folytatja tovább. Ösztöndíjtámogatásban a 3,01–5,00 tanulmányi eredményt felmutató tanuló részesülhet, a havi alapösszeg a tanévre havi 12 ezer forint.
Az ösztöndíj mértéke és összege a tanulmányi eredmények szerint a következőképpen alakul: 4,51–5,00 között 15 ezer forint, 4,01–4,50 között 12 ezer forint, 3,51–4,00-es tanulmányi átlagnál 9 ezer, míg 3,01 és 3,50 között 6 ezer forint ösztöndíj jár.
A rendelet 2010. szeptember elsején lép életbe.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Tavat kerülő vesebetegekSzületés heteAlsópáhoki nőnapi köszöntőSzőlőskertek védelmérőlA gyermekkori túlsúlyrólHúshagyókeddi fánkpartiÖrömmel rúgták a labdátAkarattal és felelősséggelÉvindító egészségnapVegyük kezünkbe sorsunkat! top 10
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettMegkezdték a kanizsai NB I-es lányok is. A Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekAtlétikai hírek a szezon végén Negyvenig jutottak Ezúttal is biztosanSúlyemelő érmek az ob-kről