Archivum
Ezer gyereket várnak
A következő egy esztendőben közel ezer gyerek látogat majd el a Göcseji Múzeumba, hogy összesen 21 szakkörön, 12 témanapon és egy nagyszabású vetélkedőn vegyen részt. Az intézmény sikeresen szerepelt ugyanis a TÁMOP nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységeinek támogatására kiírt uniós pályázaton.
Szakkörök és témanapok a múzeumban
A „Varázslatos ezer év” című projektre összesen 34 millió 760 ezer forintot nyert a múzeum. Dr. Vándor László igazgató a sikeres pályázat részleteiről sajtótájékoztatón számolt be. Mint mondta, a program megvalósításához az alsónemesapáti és bagodi iskolával, a landorhegyi Űrhajós Úti és Kodály Utcai Tagóvodával, valamint a Kölcsey Ferenc és Zrínyi Miklós Gimnáziummal kötöttek együttműködési megállapodást. Ez annyit jelent, hogy ezekből az oktatási intézményekből érkeznek majd a múzeumi órákra az óvodások és a diákok, akik nemcsak ingyen vehetnek részt a foglalkozásokon, hanem oktatási segédanyagokat is kapnak.
A szeptember végén induló projekt fontos elemei lesznek a 6 és 12 alkalomból álló tematikus szakkörök, melyek a fazekasság, a régészet, az építészet és művészettörténet, a magyar hagyományok és a középkori élet rejtelemibe kalauzolják el a gyerekeket. Lesznek ezenkívül úgynevezett témanap-sorozatok is, melyek a szakköröknél rövidebb időkeretben, ám annál koncentráltabban irányítják rá a figyelmet egy-egy területre.
„A kályhától a derültséget sugárzó domborművekig” címet viselő témanap például Németh János keramikusművész munkásságán keresztül ismerteti meg az ősi mesterség fogásait. A „Középkori életmód” című drámapedagógiai témanap pedig egy cipészlegény kalandjain keresztül mutatja be a céhek életét, a középkori étkezési szokásokat és a várak világát. A régészeti szakkörök egyikén a diákoknak lehetőségük lesz továbbá egy ásatásra is ellátogatni. Az óvodáskorú gyermekek régi korok játékaival ismerkednek majd meg; fókuszba kerülnek többek között a saját készítésű játékszerek, a hagyományos körjátékok, fogócskák és a vásári játékok is.
A szakköröket és témanapokat végül „Az én városom, Zalaegerszeg” című vetélkedő zárja majd Béres Katalin és Megyeri Anna muzeológusok vezetésével. A gyerekek meghatározott irodalom alapján feladatsorokat oldanak majd meg, valamint egy PowerPoint-prezentációt is készíteniük kell.
Vándor László úgy látja, hogy a nevelési folyamatban nagyon fontos szerepe van az ilyen jellegű múzeumi óráknak, hiszen a gyerekek kötetlenebb, játékosabb formában ismerkedhetnek meg a történelem egyes részeivel, és nem utolsósorban a közgyűjteménynyel. Remélik, ha fiatal korban sikerül megszerettetni velük az intézmény hangulatát és felkelteni az érdeklődésüket az ott zajló munka iránt, akkor később is visszatérő vendégei lesznek az intézménynek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Kilencedik alkalommal szervezik meg a Göcseji DombérozótA 80-as évek átmenet az analóg és a digitális kor közöttEgyre több gyerek küzd beszédfejlődési zavarralBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz? top 10
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettMegkezdték a kanizsai NB I-es lányok is. A Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekAtlétikai hírek a szezon végén Ezúttal is biztosanNegyvenig jutottak Súlyemelő érmek az ob-kről