Archivum
Lesz bölcsőde Hévízen?
Az elmúlt évek során egyre erőteljesebben merült fel a Brunszvik Teréz Napközi Otthonos Óvoda működésének kibővítése illetve egy bölcsőde létrehozásának kérdése Hévízen. A bölcsődei ellátás tízezernél kisebb lakosú városokban ugyan nem kötelező önkormányzati feladat, de a jelenlegi gazdasági helyzetben egyre inkább indokolt, hogy az ellátásra a növekedő igényeket valamely intézmény kielégítse.
Évtizedes várakozás
A demográfiai adatok azt mutatják, hogy a város lakosságának lassú növekedése mellett a született gyermekek száma nagyon változó tendenciát mutat. A védőnők rendszeres felmérése alapján és az óvodai csoportok telítettsége azonban arra enged következtetni, hogy van helyigény – mondta el Péterné Bakos Marianna az óvoda vezetője.
Bár arról, hogy jó-e, avagy sem egy gyermeket bölcsődébe adni, ahogy másutt, Hévízen is megoszlanak a vélemények, a mai nehéz gazdasági helyzetben a kényszer gyakran nagyúr. Amennyiben az anyukának dolgoznia kell, és a család másképp nem tudja biztosítani a kisgyermek felügyeletét mindenképpen fontos, hogy adott legyen az intézményes elhelyezés lehetősége.
Bár a településen korábban családi napközi kialakítására is voltak törekvések, ez, főleg anyagi megfontolásból, végül nem valósult meg. Jelenleg így a helybeli kisgyermekes szülők bölcsőde hiányában kénytelenek a környező településekre, elsősorban Keszthelyre, vagy Gyenesdiásra vinni csemetéjüket.
A vidéki létszámot tekintve, amely közel egyharmadát teszi ki az óvodai csoportoknak, a falvak szintén biztosítanák az utánpótlást. Korábban szó volt arról, hogy egységes óvoda-bölcsőde csoportokat alakítanak ki egy intézményen belül, azonban egy kormányrendelet idén szeptembertől maximalizálta tizenöt óvodás mellé öt három év alatti gyermek elhelyezését, így a településen, az összesen mintegy száznyolcvanas gyermeklétszámmal rendelkező intézményben ez nem elégítené ki a szülői igényeket. Ez inkább azokra a kisebb falvakra vonatkozik, ahol nem lenne ekkora a létszám – mondta a szakember.
Az önkormányzat többször biztosította támogatásáról az óvodát, de igazi érdemi lépéseket csak most tettek a cél érdekében: pályázati úton is igényelnek segítséget. A dokumentumot december elsejéig kell beadni, a tervek szerint a bölcsődei egységen belül két csoport, maximum húsz fő lenne az óvoda mellé integrálva. A minimálisan igényelhető támogatási összeg tíz, a maximum nyolcvan millió forint. A költségeknek mintegy tíz százalékát kell önerőből biztosítani.
Az építkezésre, az óvodai épület L alakban törtnő meghosszabbítására, a pályázat esetleges sikeres elbírálását követően két év áll rendelkezésre. Projekt megvalósításához kapcsolódó további kitételek, hogy a két egység különálló épületbe kerüljön, külön helységekkel és bejárattal. További előnyt élvez elbírálásakor, ha a jövőben bizonyos többletkötelezettséget vállalnak, mint például a szülők munkaidejéhez igazodó rugalmas nyitvatartási időt, és további munkaerő alkalmazását.
A megvalósulás több évet is igénybe vehet, de a konkrét elképzelések már megvannak, így a jövőben azok a szülők, akik úgy döntenek gyermekvállalás mellett is visszamennek dolgozni, remélhetőleg hamarosan napközibe járathatják gyermeküket, és igénybe vehetik a régóta várt szolgáltatást.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Tavat kerülő vesebetegekSzületés heteAlsópáhoki nőnapi köszöntőSzőlőskertek védelmérőlA gyermekkori túlsúlyrólHúshagyókeddi fánkpartiÖrömmel rúgták a labdátAkarattal és felelősséggelÉvindító egészségnapVegyük kezünkbe sorsunkat! top 10