Archivum
Kormányzati segítséggel
Állásfoglalásában arra kéri a kormányt a Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége, hogy kapjon nagyobb hangsúlyt a balatoni térség az Új Széchenyi Tervben, illetve szorgalmazzák azt is, hogy a Balaton Fejlesztési Tanács mielőbb folytathassa munkáját. A szervezet tagjai úgy látják, hogy az elmúlt évek kedvezőtlen változásait csak kormányzati segítséggel lehet megállítani, illetve megfordítani.
Fejlődésre van szüksége a balatoni térségnek
Gál Lajos a BCSZSZ elnöke, egyben Gyenesdiás polgármestere arról tájékoztatott, hogy míg a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet gazdasági értéktermelése 1994-ben még az országos átlag 117 százalékán állt, addig 2007-ben már csupán annak 90 százaléka volt. A régió gazdasága az országos átlagnál lassabban növekszik, ma már a vidéki Magyarország átlagával is alig tart lépést a régió. A foglalkoztatottság mértéke is alatta marad az elvárhatónak. A szervezet elnöke hangsúlyozta, hogy korábban volt olyan időszak, amikor az egy főre eső fejlesztési források mintegy 60 százaléka a térségbe jutott.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv első két évében viszont az országos átlaghoz képest csupán e források alig több mint 23 százaléka. A BCSZSZ szerint az üdülőkörzet irányítását valódi forrásokkal és hatáskörökkel a BFT koordinálásában kell megvalósítani. Az utóbbi esztendőkben a tanácsnak köszönhetően elkészültek a térségre vonatkozó fejlesztési elképzelések, de érdemi előrelépés ennek ellenére nem történt.
Ehhez az új kormány támogatására van szükség a civilek szerint. Gál Lajos tájékoztatása szerint a BFT szeptember 10-ére tervezett ülését azért kellett elhalasztani, mert a kormány még nem nevezte meg sem a tanácsba delegált képviselőjét, sem a tanács új vezetőjét. Hozzátette: a Balaton – mint az ország második legnagyobb turisztikai desztinációja – nagyobb figyelmet és gazdasági támogatást kellene, hogy élvezzen, ennek ellenére az Új Széchenyi Tervben sem kap kellő hangsúlyt.
A civilek azt javasolják, hogy a termálvizek mellett a természetes gyógyvizek is kapják meg az őket megillető helyet az elképzelések között. Ugyanígy fontos a Balaton vízbázisának megőrzése mellett például a térség csapadékvíz elvezetésének megoldása. A BCSZSZ szerint meg kell vizsgálni azt is, hogy szabad-e más halastóban nevelt ivadékokat beletenni a Balatonba. Az elhanyagolt zagyterek tulajdonjogát az államnak vissza kellene adnia az önkormányzatoknak, majd a szakmán és a civil szervezeteken keresztül ki kell dolgozni az újrahasznosítás lehetőségét.
A hajóforgalom és a vitorlázás érdekében folyamatosan végzett kikötőkotrás, a zátonyok felszámolása legyen a normál üzemeltetés része. A strandok homokozása, medertisztítása is legyen folyamatosan végzett tevékenység – vélik a civilek. A dokumentum e mellett hosszan sorolja a szervezet egyéb javaslatait is, remélve, hogy kérésük meghallgatásra talál, és a Balaton újra visszanyerheti megérdemelt helyét az ország turisztikai régiói között.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Kilencedik alkalommal szervezik meg a Göcseji DombérozótA 80-as évek átmenet az analóg és a digitális kor közöttEgyre több gyerek küzd beszédfejlődési zavarralBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz? top 10