Archivum
Újabb ünnepség Alsópáhokon
Mind a megye, mind Alsópáhok életében fontos és egyedi eseménynek adott helyszínt a község április utolsó szombatján. A helyi általános iskolában tartották ugyanis a XI. Kárpát-medencei Rovásírás és Műveltségi Verseny elődöntőjét. A tanulók három korcsoportban (alsó tagozat, felső tagozat, középiskola) mérték össze tudásukat. Ezidáig megyénkben még nem sikerült ilyen eseményt szervezni, ezért volt külön öröm, hogy közel negyven iskolás nevezett a különlegesnek számító versengésre.
Alsópáhokon Tamássy Teréz vezetésével már második esztendeje működik a rovásírás szakkör, ahol az alfabetikus elvekre épülő írásrendszerekkel ismerkedhetnek meg kicsik és nagyok. Jelenleg 14-en indultak a versenyen. A művelődési ház keretein belül működő szakkör szinte egyedülállónak számít az országban. Őseink írásformájával megismerkedni manapság nemigen van lehetősége az ifjúságnak.
Napjainkban számos ember érdeklődését felkeltette az írás ezen formája. Legtöbben titkosírásként használják, vagy a népi-nemzeti hagyományőrzés keretében ápolják ennek az érdekes kultúrtörténeti tényezőnek az emlékét.
A verseny záró eseményeként a falu lakosai, a meghívottak és a sajtó jelenlétében a Hévízi út közepén, a régi, üdvözlő falutábla helyén, ünnepélyes keretek között felavatták a település akácfa oszlopokon álló, kőrisfából készített rovás-feliratos helységnévtábláját.

A Nefelejcs Nyugdíjasklub és a Boroszlán Népzenei Együttes közreműködésével zajlott ünnepi rendezvényen Czigány Sándor polgármester örömmel és büszkén szólt arról, hogy többek önzetlen munkájával a folyamatosan fejlődő település, a megyében elsőként egy olyan jelképpel gazdagodott, ami a község belső értékeiből, a magyarságtudatukból is felvillant egy darabot.
Szakács Gábor, a magyarság múltjának és őseinek tisztelete, emlékük megőrzése és népszerűsítése céljából alakult Forrai Sándor Rovásíró Kör elnöke két dal eléneklése előtt magyar nemzettársai előtt egyebek mellett kifejtette: az elődök Magyar Adorján, Torma Zsófia voltak azok, akik az ABC-t és az írásműveltséget a középkorból ránk átörökítették.
Székelyföldön az összetartozást szimbolizálva sok helyen település-, utcanév, bolt-, vállalkozás táblát állítottak. Fadrusz János szobrászművész, a kolozsvári Mátyás-szobor készítőjének, a rovásírás szó megalkotójának kérése is valóra vált immár Alsópáhokon is.
Az ősi írásmóddal való helynévtábla feliratozásra vonatkozó óhaját a község elöljárói örömmel és büszkén vállalták fel. Az Erdélyből indult mozgalomnak egyelőre a Nyugat-dunántúlon csak kevés követője akadt (Bajna, Budajenő), a megyénkben pedig Alsópáhok volt az első, ahol a településjelző tábla feliratát már rovásírással is megjelenítették. A felavatott táblát mintegy kilencven munkaóra ráfordításával Ivusza Csaba helyi fafaragó készítette.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10