Archivum
Audiovizuális emlékgyűjtés
Történelmi témájú dokumentumfilmeket forgat az idei tanévben a Zrínyi Miklós Gimnázium néhány diákja két tanár, Gyimesi Márton (történelem) és Karvalits Levente (mozgókép és médiaismeret) segítségével. Az iskola sikeresen pályázott ugyanis a TÁMOP audiovizuális emlékgyűjtés, „oral-history” elnevezésű projektjére.
Történelmi események résztvevőit keresik a zrínyisek
A dokumentumfilmek Magyarország 1939–89 közötti fontos történelmi eseményit dolgozzák fel; zalai túlélők, szemtanúk vagy éppen egykori aktív szereplők közreműködésével, megszólításával. Gyimesi Márton érdeklődésünkre elmondta: elsősorban a II. világháború, a holokauszt, 1956 és a rendszerváltozás kerül majd fókuszba. A program nem titkolt célja, hogy a diákok jobban megismerjék a 20. század sorsfordító eseményeit.
A szereplőkkel való beszélgetés egyfajta lehetőség, hogy a gyerekek ne csak lexikálisan, tankönyvszerűen találkozzanak az elmúlt fél évszázad drámai pillanataival, hanem át is érezzék ezek súlyát. A zalai interjúalanyok miatt pedig helytörténeti vonatkozása is lesz a több hónapos munkának.
Karvalits Levente, a projekt vezetője hozzáfűzte: mind a történelemtanítás, mind pedig a médiaismeret-oktatás szempontjából fontos ez a program. A résztvevő nyolc-tíz diák a következő kilenc hónapban a kamerahasználatról, vágási technikákról, interjúkésztésről, szerkesztésről is sok hasznos ismeretet szerez.
A júniusig tartó program során huszonöt 20–40 perces kisfilm készül, melyekhez találtak már néhány interjúalanyt. (Például az iskola egykori rajztanárát, Szabolcs Péter szobrászművészt, aki 1989. március 15-én a zalaegerszegi ellenzék nevében mondott ünnepi beszédet.) Várják még azonban olyan személyek jelentkezését, akik életük valamelyik szakaszában részesei voltak az említett időszak fontos történelmi eseményeinek, és szívesen kamera elé állnának.
projekt nyitányaként a két fiatal tanár is részt vesz egy kétszer harmincórás felkészítő tanfolyamon, ahol megtanulják, hogyan kell az efféle oktatási stúdiumokat hatékonyan levezényelni, valamint hogy a filmrögzítés és történelemtanítás miként tud harmonikusan összekapcsolódni.
A pályázatban az ország számos más középiskolája – köztük néhány zalai – is részt vesz, ezért az elkészült több tucat dokumentumfilm egy összesített internetes tárhelyre kerül. A „gyűjtemény” a jövőben a történelemoktatás segédanyaga lesz.
A Zrínyi-gimnázium két másik pályázaton is sikeresen szerepelt; mindezek részleteiről – lapunk megjelenésével egy időben – szeptember 21-én számolnak be egy projektnyitó ünnepség keretében.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Kilencedik alkalommal szervezik meg a Göcseji DombérozótA 80-as évek átmenet az analóg és a digitális kor közöttEgyre több gyerek küzd beszédfejlődési zavarralBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz? top 10