Archivum
Álomszerű vonalak
Ott vannak a békák, pókok, kígyók. Rajta a képeken, a sarokban megbújva. „Kellenek is azok oda! Még a legszebb tündérmeséhez is, mert így van rendjén” – nyilatkozta egyszer lapunknak Németh Miklós grafikusművész, akinek január 20-án nyílt kiállítása a Keresztury ÁMK Hangversenytermében.
Németh Miklós-grafikák a zsinagógában
Szóval alantas varangyok, meg mesék. Hasonlították már az „Ezeregyéjszakához”, meg a Varjúdombi mesékhez; másoknak meg kicsit barokkos vagy inkább szecessziós a hatás. Ki melyikben találja meg az igazodási pontot. Németh Miklós persze megannyi képzőművészhez hasonlóan nem szeret igazodni. (Talán az sem véletlen, hogy az utóbbi tíz évben a város nagyobb kiállítóhelyein nem volt tárlata.)
Ahogy a kiállítást megnyitó Faragó Zsuzsa zenetanár is utalt rá, a művészek nem szeretik a címkéket. A grafikák az alkotó meséi, még akkor is, ha bibliai vagy mitológiai alakok rajzolódnak ki a kacskaringós vonalakból.
Vagy éppen „Iván, a képkeretező”, de ez már inkább egy kisvárosi történet. Bár ki tudja, hiszen a mesteremberek mindig ősi figurák. Amúgy meg teljesen mindegy, honnan merít ötletet a művész: mítoszból vagy valóságból. A lényeg, hogy Németh Miklós „agytekervényeit” látjuk a papíron, díszesen megformálva, álomszerű elrendezésben. Hol fekete-fehérben, hol kissé színesebben: barna, zöld, arany, vörös. Homogén színek. Vonaltól vonalig, ám ennyi épp elég a beteljesedéshez.

Meg a kiteljesedéshez is, mert a jól ismert történetek ebben a képi világban valahogy sokkal inkább azok, amik. Pedig ez nem a kánon, nem így tanítják. Az iskolában Krisztus nem ilyen, a Golgota nem ilyen, s a bűnbánó Magdolna sem. Persze, dehogynem, sőt lehet még „ilyenebb” is, csak kell valaki, aki át meri rajzolni a beidegződött képeket.
Németh Miklós átrajzolja, megrajzolja a történetet: a maga sajátos, álomszerű, lírai meséit. Leheletvékony vonalakkal, pajzán görbületekkel, ám elképesztően szövevényes kombinációkkal.
És tényleg ott vannak az alvilági, sötét lények, az emberi gyarlóság szimbólumai, ám a nyugalom, a jóság és a játékosság is. Mint egy igazi mesében, ahol a jó elnyeri méltó jutalmát, a rossz meg a büntetését.
„Hogy ilyen alkotások szülessenek, hosszú és gyötrelmes út; magány és kóborlás kell” – mondta Faragó Zsuzsa. Utalva arra, hogy nem egyszerű mesterségről és nem könnyű életútról van szó. Ha viszont az ember a meséit nem hagyja el, akkor még mindig történhet valami jó.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettMegkezdték a kanizsai NB I-es lányok is. A Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekAtlétikai hírek a szezon végén Negyvenig jutottak Ezúttal is biztosanSúlyemelő érmek az ob-kről