Archivum
A Szent Ilona kápolna javára
Az 1200-as években a Nádasdy-Darabos család birtokába került Teskánddal együtt Dobron (mai nevén Dobronhegy), ahol a Darabos család a 13. század második felében egy kis templomot emeltetett Szent Miklós tiszteletére. A régi falu a török dúlás következtében ugyan elpusztult, de később újra települt szomszédos dombhátakon, kápolnája azonban „helyén maradt”. A történetet azon az ünnepségen idézték fel, melyen a Boncodföldei Római Katolikus Egyházközség és a Dobronhegy Üdülőfaluért Faluszépítő és Polgárőr Egyesület együttműködési megállapodást írt alá a 18. századtól Szent Ilona nevét viselő kápolna javára.
Boncodfölde, Dobronhegy és Teskánd összefogott
A feljegyzések szerint 1838-ban, majd 1939-ben tatarozták. Ez utóbbi időpontban az Országos Műemlékvédelmi Felügyelőség anyagi támogatásával zajlott a renoválás, amit kutatás előzött meg. A Szent Ilona kápolnát az eltelt évszázadok alatt többször magára hagyták, az országos műemléki védettségű (!) imaházat azonban az elmúlt évtizedekben is elkerülte a figyelem.

2009 tavaszán lakossági kezdeményezés indult a kápolna környezetének rendbe tétele érdekében – válaszolt a kérdésre Barabás Erzsébet, Dobronhegy polgármestere. – Önkormányzatunk a teskándi helyhatóság támogatásával pályázatot nyújtott be a megyei közgyűléshez. Az elnyert százezer forintból a tűzoltóság segítségével kivágtuk az elszáradt fákat, a meghagyott két hársfát pedig megtisztítottuk száraz ágaitól.
Ezután a két település önkormányzati dolgozói és lakosai lekaszálták az elburjánzott növényzetet. Méltó környezetet sikerült kialakítanunk a kápolnának, melynek felújítása érdekében felvettük a kapcsolatot a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal keszthelyi irodájával és a Göcseji Múzeummal. Célunk a teljes rekonstrukció, de a kutatást is folytatni kívánjuk. Szeretnénk még többet megtudni a kápolnáról és egykori településéről abban bízva, hogy mindezzel egy újabb fénykora jöhet el a Szent Ilona kápolnának.
2010-ben újra pályáztak a megyei közgyűléshez, hogy a milejszegi volt iskolából származó padokat kicserélhessék templomhoz illő ülőalkalmatosságokra. A kapott támogatást a dobronhegyi és teskándi önkormányzat kiegészítette. Szentmisén szentelték fel az új templompadokat, melyeket Salamon Sándor pálfiszegi asztalos készített.

Szalai Attila, az egyházközség plébánosa és Németh Ferenc egyesületi elnök írta alá az együttműködési megállapodást, melyet ellátott kézjegyével Barabás Erzsébet, Dobronhegy valamint Tóth István Jánosné, Teskánd polgármestere.
A szentmisével egybekötött ünnepségen a csonkahegyháti általános iskola Borsos Miklós vezetette Saltarello Táncegyüttese reneszánsz és barokk táncokat mutatott be.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Teszt cikkA 3. nagy különbségű vereségKlasszissal voltak jobbak a vendégekA riválistól is kikaptakEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereségEredményesen szerepeltek a ZBSE sportolóiKét súlyemelő arany a masters ob-nNegyvenig jutottak -
rovatunk hírei
Kilencedik alkalommal szervezik meg a Göcseji DombérozótA 80-as évek átmenet az analóg és a digitális kor közöttEgyre több gyerek küzd beszédfejlődési zavarralBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz? top 10